Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji została   przygotowana  gazetka ścienna. Jej celem było przybliżenie tematu uczniom naszej szkoły oraz propagowanie szacunku dla bohaterów podziemia niepodległościowego.

Podczas koła historycznego  w marcu odbyło się  spotkanie z panem  Dariuszem Pilarskim, który jest wnukiem pułkownika Mariana Pilarskiego – żołnierza Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, obrońcy Lwowa, oficera kampanii wrześniowej, dowódcy oddziałów AK i Wolność i Niezawisłość. Pan Dariusz przybliżył uczniom postać swojego dziadka, który walczył o wolną Polskę w okresie wojny oraz w czasach powojennych kiedy to wielu żołnierzy nie pogodziło się z uzależnieniem naszego kraju. Opowiadał o nim nie tylko jako o żołnierzu Wojska Polskiego. Podzielił się również wspomnieniami rodziny z tamtych trudnych  czasów.

Spotkanie to wywarło na uczniach duże wrażenie. Mogli oni obejrzeć liczne przyniesione pamiątki oraz usłyszeć informacje o odwadze i poświęceniu jednego z żołnierzy niezłomnych. Marian Pilarski podzielił los wielu kolegów. Został skazany na śmierć przez ówczesne komunistyczne władze  4 marca 1952 roku w więzieniu na zamku w Lublinie.


Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.